Zelenski’den dikkat çeken sabır çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Telegram hesabından yaptığı manzaralı paylaşımında, bugün, Rusya-Ukrayna ortasında devam eden savaşta 8. ayın dolduğunu hatırlattı.

Rusya’nın ülkesine yönelik düzenlediği ataklara karşın Ukrayna’nın bağımsızlığını korudukları, Rus güçlerin aldığı toprakları geri almaya devam ettiklerini aktaran Zelenski bu tabirleri kullandı:

“Devletimizin bağımsızlığını savunduk ve Rusya bunu değiştiremez. Ukrayna topraklarını adım adım özgürleştiriyoruz.”

Herson, Harkiv, Donetsk, Luhansk, Zarporijya ile Kırım ve Ukrayna’nın tüm bölgelerin özgürlüğe kavuşturtması için çaba sürdürdüklerini kaydeden Zelenski, “Zaman gelecek ve tüm Ukrayna özgür olacak” diye söyledi.

Rusya ile İran’ın bugün Batılı ülkelere karşı Ukrayna’yı temelsiz ve gerçek olmayan birtakım suçlamalarla şikayet etmeye çalıştıkları lakin bunun başarısız olduğunu, aslında dünyanın artık Rusya’ya inanmadığını savunan Zelenski, “Rusya’da başarısızlık duygusu giderek güçleniyor” halinde konuştu.

Zelenski, Ukrayna’yı özgürlüğüne götüren yolun sıkıntı bir sürecin olduğunu ve burada başarılı adımları atmak için herkesi daha güçlü ve sabırlı olma davetinde bulundu.

Bugün, İsrail’de faaliyet gösteren bir gazetenin düzenlediği ve demokrasi bahisli bir programa görüntü konferansıyla katıldığı ve yaptığı konuşmasında Rusya ile İran’ın “yakınlaşması” konuyu ele aldığını lisana getiren Zelenski, “İsrail’i artık Ukrayna’yı destekleyen öbür demokratik ülkelere katılmaya çağırdım” diye söyledi.

Zelenski, bugün Ukrayna’ya yardım etmenin dünyada barışın sürdürülmesine kıymetli katkıyı sağlayabileceğine dikkat çekerek, “Ukrayna için barışı yine sağlamaya çalışan herkes, birebir vakitte dünyadaki öbür tüm halklar için barış ve güvenliğin mümkün olması için çaba ediyor” sözlerini kullandı.

Bugün ayrıyeten Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşun yıl dönümü olduğunu hatırlatan Zelenski, dünya besin krizinin çözülmesi ve Ukraynalı esirlerin ülkeye geri gelmesi sürecine sağladığı katkılardan ötürü BM idaresine teşekkür etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir