WhatsApp’ta 2 saatten fazla süren erişim sorunu giderildi

WhatsApp’ta iki saatten fazla süren kesintinin akabinde sorun giderildi. Kullanıcıların kesinti yaşandığı müddette gönderdiği bildiriler karşı tarafa ulaşmadı.

Sorunun dünya geneli yaşandığı bildirildi. WABetaInfo’ya nazaran WhatsApp’ın sunucuları büsbütün kapatıldı. Bu nedenle VPN kullanmak da hiçbir işe yaramadı.

WhatsApp’ta sunucuların kapanması nedeniyle aşağıdaki süreçler yapılamadı:

  • Mesaj gönderme: Birebir sohbetlere yahut küme sohbetlerine ileti gönderilemedi. 
  • Hesap oluşturma: Yeni bir WhatsApp hesabı açılamadı. Ayrıyeten mevcut bir hesabı kullanarak giriş yapılamadı.
  • Profil bilgilerini güncelleme: Profil fotoğrafı ve hakkında üzere bilgiler düzenlenemedi. Ayrıyeten telefon numarası değiştirilemedi.
  • Gizlilik ayarlarını güncelleme: Son görülme, hakkında, profil fotoğrafı, sizi kimlerin kümelere ekleyebileceği ve okundu bilgileri için saklılık ayarları güncellenemedi.
  • Grup ayarlarını güncelleme: Grup simgesi ve ismi üzere seçenekler değiştirilemedi. Yönetici olarak, kümeye kimlerin ileti gönderebileceği ve kimlerin küme bilgilerini düzenleyebileceği seçilemedi. Ayrıyeten kümelerden çıkılamadı.
  • Sohbet ayarlarını güncelleme: Sohbetler ve kümeler için kaybolan bildirilerin mühleti değiştirilemedi.
  • Sohbet yedeklememe: Sohbet geçmişi iCloud ve Google Drive’da yedeklenemedi.

META’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bir Meta sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Bazı şahısların şu anda ileti göndermekte sorun yaşadığının farkındayız ve WhatsApp’ı mümkün olduğunca süratli bir halde yine kullanabilir hale getirmek için çalışıyoruzdedi.

WhatsApp, milyarlarca insan tarafından kullanılan kritik bir iletileşme altyapısı haline geldi. 2020 itibariyle, günde 100 milyardan fazla ileti gönderilmesiyle WhatsApp, pazardaki rakiplerinin çok ötesinde olduğunu gösterdi. Bu nedenle uygulamanın çökmesi dünya gündeminde birinci sırada yer aldı.

WHATSAPP SUNUCULARI 2 SAATİN AKABİNDE AÇILDI

Twitter’da birtakım kullanıcılar iletilerin yine karşı tarafa ulaşmaya başladığını belirtiyor. Lakin birtakım kullanıcılar sorunun devam ettiğini söylüyor. Bu bağlamda Meta’nın WhatsApp sunucularını kademeli bir halde yine açmaya başladığı görülüyor.

Küresel çapta yaşanan sorunun birkaç dakika içinde büsbütün çözüleceği kestirim ediliyor. Kesinti ise 2 saatten fazla sürdü.

FİİLİ MONOPOL OLUŞTURAN DİJİTAL HİZMET SAĞLAYACILARININ HESAP SORULAMAZ OLMASI KELAM KONUSU DEĞİL

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Whatsapp servislerinde küresel kaynaklı kesinti yaşanmakta olup ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir” dedi. 

Ayrıca Sayan, fiili monopol oluşturan dijital hizmet sağlayıcılarının hesap sorulamaz olmasının kelam konusu olmayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir