Türkiye ekonomisine güven artıyor: Risk primi bir ay sonra yeniden 500 baz puanın altına indi

Türkiye’de bir müddettir devam eden belirsizliklerin yavaş yavaş ortadan kalkması, ülkenin risk primi üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Seçim devrinin geride kalması ve yeni iktisat idaresinin dün prestijiyle dönem teslim süreçlerini tamamlaması piyasalarda yakından takip edilirken, yeni iktisat idaresinden alınan birinci bildirilerle Türkiye’nin CDS’i düşüş eğilimini hızlandırdı.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si, kelam konusu gelişmelerle 15 Mayıs’tan bu yana birinci sefer 500 düzeyinin altına inerken, günlük düşüş 50 baz puanı aştı.

Analistler, yeni iktisat idaresinin verdiği bildirilerin piyasalarda olumlu karşılandığını, atılacak adımların yatırımcıların odağına yerleştiğini tabir etti.

Yeni iktisat idaresinin bilhassa enflasyonla çabaya vurgu yapmasının ehemmiyetine dikkati çeken analistler, son devirde gerileyen enflasyonla daha güçlü çaba edilmesi sinyali verilmesinin finansal istikrarı desteklemesinin beklendiğini kaydetti

Analistler, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere faiz artırım döngüsünün yavaş yavaş sona erdirileceğine yönelik beklentilerin de dünya genelinde risk algısını törpülediğini belirtti.

– BIST 100 endeksi, yaklaşık son 3 ayın doruğunda

Analistler, Borsa İstanbul’un da kelam konusu haber akışından müspet etkilendiğini söz ederek, BIST 100 endeksinin yaklaşık son 3 ayın tepesinde seyrettiğini kaydetti.

14 Mart’tan bu yana en yüksek düzey olan 5.323 puana çıkan BIST 100 endeksi, haziranda yüzde 9’a yakın getiri sağladı.

– İktisat idaresinin “piyasa dostu” iletileri dikkati çekiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini dün Nureddin Nebati’den devralan Mehmet Şimşek, “Hükümetimizin temel amacı toplumsal refahı yükseltmektir. Önümüzdeki periyotta bu gayeye ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve memleketler arası normlara uygunluk temel prensiplerimiz olacaktır.” dedi.

Şimşek, hükümetin temel maksadının toplumsal refahı yükseltmek olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Önümüzdeki devirde bu gayeye ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve memleketler arası normlara uygunluk temel unsurlarımız olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir yere dönme dışında bir seçeceği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye iktisadı, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Global zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro-finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması temel amacımız olacaktır.”

Orta vadede enflasyonun yine tek haneli sayılara düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması ve cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılmasının Türkiye için hayati ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Şimşek, uygulanacak maliye siyaseti ve yapısal ıslahatlarla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) enflasyonla çabada dayanak olmanın temel siyasetleri olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı misyonunu devralan Cevdet Yılmaz da, “Vatandaşlarımızın hayatını etkileyen enflasyonla gayrete özel bir kıymet ve öncelik vereceğiz. Bir taraftan da bunun bir vakit alacağı şuuruyla enflasyonun olumsuz tesirleriyle karşı karşıya olan geniş toplumsal kısımları rahatlatmaya dönük politikalarımızı tekrar kararlı bir halde uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir