Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin Millet İttifakı Genel Liderler Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan Lider Tunç Soyer, “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Türkiye’nin içinden geçtiği bu kritik anlarda Millet İttifakı’nın attığı tarihi adımlara İzmir’den yaptığımız gönülden bir katkıdır. Katkımızın içinde binlerce emekçinin, çiftçinin, iş beşerinin alın terini ve ruhunu koyduk. Yüzlerce uzmanın birikimini koyduk. Umarım kabul buyurursunuz. Artık çok düzgün biliyoruz; Bir şey değişecek, her şey değişecek” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, beşinci gününde sürüyor. “Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” sloganı ve “Millet İttifakı Genel Liderler Buluşması” başlıklı oturumunda Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra İYİ Parti Genel Lider YardımcısıÜmit Özlale katıldı.

Büyükşehir belediye liderleri, vilayet ve ilçe belediye liderleri, genel lider yardımcıları milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcilerinin de katıldığı oturumun açılış konuşmasınıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Lider Soyer’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Yüz yıl ülkelerin tarihinde çok değerli bir kilometre taşıdır”

“Yüz yıl ülkelerin tarihinde çok değerli bir kilometre taşıdır. Onun için evvel yüz yıl öncesinden bir hatırlatma yapmak istiyorum. Yüz yıl evvel yeniden İzmir’de yangının üzerinden beş buçuk ay geçmiş, Lozan’da barış görüşmeleri kesilmiş, heyetler geri dönmüş, akıbetinin ne olacağı aşikâr değil. Bütün ülke yanmış, yıkılmış; on binlerce insanımız savaşta canını kaybetmiş.

Yüz yıl sonra tekrar çok katmanlı krizler ülkesi haline gelmiş bir ülke. Ekonomik krizin bir enkazıyla baş başa. Üretimin tabana vurması, verimliliğin sona ermesi, gençlerin ümitsizliği; yüzde 86’sı geleceğe dair hayallerin ne diye, ‘bir fikrim yok’ diye karşılık verilen bir ülke, bayanların unutulmuşluğu, bu da yetmezmiş üzere 11 vilayette büyük bir yıkım.

“İzmirliler birlikte ömrün sihrini bulmuş, şifrelerini keşfetmiş, çok sesli ve çok renkli bir hayat biçimini refaha dönüştürmüş”

Yüz yıl evvel neden İzmir seçilmiş? Yüzlerce yıl boyunca bir liman kenti olarak birlikte ömür kültürü konusunda büyük bir birikime sahip olması, Anadolu’daki birçok unsur imza atması, farklılıkların refah yaratan bir zenginlik ögesi olarak kullanılması, 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip İzmir, tarih boyunca farklı uygarlıklar doğurmuş, İzmirliler birlikte hayatın sihrini bulmuş, şifrelerini keşfetmiş, çok sesli ve çok renkli bir ömür biçimini refaha dönüştürmüş. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk İzmir’i seçmiş.

Peki neden yeni bir devlet kurulurken, o devletin, cumhuriyetin iktisat siyasetlerini belirleme misyonunu Meclis’e vermemiş ya da uzmanlar heyeti oluşturmamış da Türkiye’nin her yerinden, Anadolu’nun her köşesinden 3 bin delegeyi o karlı kış şartlarında İzmir’e davet etmiş, bin 135 tanesi varabilmişİzmir’e ve 16 gün süren iktisat siyasetlerini belirleme kongresine katılmışlar.

“Toplumun kılcallarından beslenerek bir gelecek inşa etmeye karar verdik”

Biz de tam buradan yola çıktık. Toplumun kılcallarından beslenerek bir gelecek inşa etmeye karar verdik. 180 kurumdan oluşan çiftçi, emekçi, endüstrici, tüccar esnaf kuruluşları; bunların temsilcileri 500’ün üzerinde delegeyle uzun saatler süren 21 farklı toplantı gerçekleştirdik. Bunların sonucunda 54 prensip, 192 kararı 200’ün üzerinde akademisyenle oluşturduğumuz 4 başka masanın önüne getirdik. Bu prensip ve kararlar tabiat, demokrasi, tarih ve inovasyon başlıkları altında buluşan çok farklı disiplinlerden akademisyenlerin bilimsel filtresine tabi tutuldu. 200’ün üzerindeki akademisyen alınan prensip ve kararları kendi bilimsel disiplinleri çerçevesinde kavramsallaştırmaya çalıştı. Ve nihayet 50 uzmanın yer aldığı yüksek istişare konseyinde tüm bu çalışmalar son haline kavuşturuldu.

“Gördük ki ortak akılla inşa edilen bu süreç ortaya çok güçlü bir içerik de çıkarttı”

Yola çıkarken yalnızca ortak akılla inşa etmekle ilgili bir kararımız vardı ancak bunun sonucunda oluşacak içerikle ilgili bir fikrimiz yoktu. Gördük ki ortak akılla inşa edilen bu süreç ortaya çok güçlü bir içerik de çıkarttı. Hiçbir sorunun tek başına çözülemeyeceğini ve lakin uzlaşmayla topyekun ve sürdürülebilir tahliller üretilebileceğini gördük. İki gün sonra yapacağımız oylamayla tüm paydaşlarımızın katılacağı kapanış oturumunda ortaya çıkacak kararlar ve unsurlar geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesinde çok değerli bir rol oynayacak.

Biz yola çıkarken bugünün siyasal ikliminde, bugünün problemlerine tahlil aramak için değil; bugünün siyasal ikliminde geleceğin Türkiye’sinin inşasına katkı vermek için yola çıktık. Biz yalnızca köprüler, yolları ve binaları değil, uygun tasarlanmış bir geleceği de miras bırakmak istedik. Bugün Millet İttifakı’nın kıymetli başkanları olarak siz bedelli genel liderlerimizin izlediği yol da bundan farklı değil. Toplumun kılcallarından beslenen ve farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği toplumsal mutabakatla ortaya konulan bir gelecek Türkiye’si inşa ediyorsunuz.

“Artık çok uygun biliyoruz; bir şey değişecek, her şey değişecek”

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Türkiye’nin içinden geçtiği bu kritik anlarda Millet İttifakı’nın attığı tarihi adımlara İzmir’den yaptığımız gönülden bir katkıdır. Katkımızın içinde binlerce çalışanın, çiftçinin, iş beşerinin alın terini ve ruhunu koyduk. Yüzlerce uzmanın birikimini koyduk. Umarım kabul buyurursunuz. Artık çok yeterli biliyoruz; Bir şey değişecek, her şey değişecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir