Toplu taşımada banka kartları kullanılabilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) ekim ayı toplantısı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Ufuk Karakaya Başkanlığı’nda 1453 Çırpıcı Toplumsal Tesisleri’nde yapıldı. Toplantıda Manisiz Taksi Nakliyatı düzenlemesi teklifi, sınır bazlı minibüs ve taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi teklifleri alt kurula havale edildi. 

Toplu ulaşım fiyat tarifelerinin düzenlenmesi ve İstanbulkart dışındaki açık çevrim kartların toplu ulaşımda kullanımının düzenlenmesi teklifi sunuldu. UKOME Toplantısı’nda, toplu ulaşım fiyat tarifelerine yüzde 24.79’luk artırım teklifi oy çokluğu ile reddedildi.

BANKA KARTI KULLANILABİLECEK

İstanbulkart dışındaki açık çevrim kartların toplu ulaşımda kullanımının düzenlenmesi teklifi ise kabul edildi. Karar sonrası yapılacak düzenleme ile kredi kartı, ön ödemeli kart, banka kartı üzere kartlarla toplu ulaşım araçları kullanılabilecek.

Toplantıda ‘Deniz Nakliyat Çizgi fiyat tarifesinin mil bazlı olarak düzenlenmesi’ teklif edildi. Karar oybirliğiyle kabul edildi.  Deniz ulaşımında mevcut durumda uğramalı çizgilerde aralığa bakılmaksızın tek bilet fiyatı alınıyordu, yeni fiyat tarifesi mil üzerinden belirlendi.

Buna nazaran; 1 milden sonra her mil başı fiyata 1 lira eklenecek. Denizden karaya ve karadan denize şahsileştirilmiş İstanbulkart ile yapılan seyahatlerde, aktarmalarda mevcut aktarma fiyatlarının yüzde 50 alınacak. Fiyatlar, 5 mil sonrası sabitlenecek. Teklifte, örnek olarak Üsküdar-Karaköy-Eminönü sınırında 7.99 lira olan mevcut fiyat, 8.91 liraya, Ortaköy-Üsküdar-Kadıköy sınırında 8.76 olan mevcut fiyat 10.84 liraya çıkması istendi. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir