Seyit Torun: İmamoğlu duruşmasında, senaryosu sarayda yazılan bir tiyatro sergilendi

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki duruşmadan bir gün evvel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, dava ile ilgili toplantı yapıldığı tezlerini TBMM gündemine taşıdı.

Torun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, 13 Aralık’taki kelam konusu toplantının yanlışsız olup olmadığını sordu. Torun, “İmamoğlu duruşmasında, senaryosu sarayda yazılan bir tiyatro sergilenmiştir. Bu herkesin bildiği bir gerçektir ve tarihe utanç vesikası olarak geçecektir” dedi.

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Torun tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan önerge şöyle:

“İDDİALAR HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN RASTGELE BİR AÇIKLAMA YAPILMAMIŞTIR”

“İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu hakkında, 14 Aralık 2022 tarihinde, Cumhuriyet tarihimize kara bir leke olarak geçen kararla, 2 yıl 7 ay mahpus ve siyasi yasak cezası verilmiştir. Kelam konusu kararın açıklanmasından bir gün evvel, 13 Aralık 2022 tarihinde Esenboğa Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Ekrem İmamoğlu davası ile ilgili özel bir toplantı yapıldığı istikametindeki savlar basına yansımış, lakin bu savlar hakkında Cumhurbaşkanlığı’ndan rastgele bir açıklama yapılmamıştır.”

“SÖZ KONUSU TOPLANTIDA İMAMOĞLU DAVASI GÜNDEME GELMİŞ MİDİR?”

Torun, Oktay’a şu soruları yöneltti:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, 13 Aralık 2022 tarihinde, Esenboğa Havalimanı’nda bir toplantı yapılmış mıdır? Yapıldıysa gündemi nedir? Kelam konusu toplantıda, 14 Aralık 2022’de görülen Ekrem İmamoğlu davası gündeme gelmiş midir? Cumhurbaşkanlığı bünyesinde, siyasilere yönelik yargı süreçleri ile ilgili toplantılar yapılması rutin bir süreç midir, daha evvel de bu kapsamda toplantılar yapılmış mıdır?”

“SARAY AHALİSİ GÜNLERDİR BU SKANDALA KARŞI SUSKUN”

Torun, hususla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sükût ikrardan gelir. Saray ahalisi günlerdir bu skandala karşı sessiz. Neden susuyorsunuz? Veremeyecek hesabınız mı var? Toplumun sıkıntıları için mesai harcayıp toplantı yapmanız gerekirken, seçilmiş belediye liderimize karşı kumpas mı kuruyorsunuz? Ne yaparsanız yapın, hangi tuzağı kurarsanız kurun başaramayacaksınız. Ekrem İmamoğlu hakkındaki duruşmada, senaryosu sarayda yazılan bir tiyatro sergilenmiştir. Bu herkesin bildiği bir gerçektir ve tarihe utanç vesikası olarak geçecektir” dedi.  (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir