Kuzey Kore 2022’de füze yağdırdı

Kuzey Kore, 2022’de evvelki yıllara nazaran bir yılda fırlattığından daha fazla sayıda füze ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’da tansiyonu yükseltti.

Pyongyang idaresi, yılbaşından bu yana rekor düzeydeki füze denemesiyle kara komşusu Güney Kore ve deniz komşusu Japonya’nın gündemini meşgul etti. Evvelki yıl 4, geçen yıl ise 8 deneme yapan Kim Jong-un liderliğindeki idare, 2022’de bir yılda denediği füze sayısı rekorunu kırdı.

Bu yıl, doğu ve batı taraflarına çeşitli tip ve menzillerde toplamda 90’ı aşkın füze fırlatan Pyongyang idaresi, kasım ayı başında yalnızca bir günde 23 füze ateşledi. Merkezi Washington’da bulunan Memleketler arası Stratejik Etütler Merkezi (CSIS) bilgilerine nazaran, 1984 sonrası Kuzey Kore, toplamda 270’i aşkın nükleer ve füze denemesi yaptı.

ABD’Yİ VURABİLECEK BALİSTİK FÜZE

Pasifik’te ABD’nin toprak modülü Guam Adası’na 3 bin 380 kilometre uzaklıktaki Kuzey Kore, ekimde 4 bin 500 kilometre menzilli Hwasong-12 tipi balistik füze denedi. Hwasong-12 füzesi, Japonya’nın üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu’na düştü. Pyongyang’ın, “Japonya’nın üzerinden aşırdığı son füze” en son Eylül 2017’de fırlatılmıştı.

Kuzey’in mühimmatında 10 bin kilometre menzilli Hwasong-14, 13 bin kilometre menzilli Hwasong 15 ve 15 bin kilometre menzilli Hwasong-17 yer alıyor. Teorik olarak ABD ana karasına erişebileceği iddia edilen “en güçlü kıtalar ortası balistik füze” Hwasong-17’nin gayeye taşıyabileceği nükleer yük ise bilinmiyor.

Kim, nisanda ülkesinin nükleer gücünü “olabilecek en süratli şekilde” artıracağını vadetti.
Bu yıl başından beri ABD, Japonya ve Güney Kore, 2017’den beri birinci olmak üzere, Kuzey Kore’nin mümkün bir yer altı nükleer deneme yapabileceği ikazında bulunuyor.

Tehditkar füzeleriyle bölge ülkelerine alarm zilleri çaldıran Kuzey Kore, kara komşusu Güney Kore ile deniz komşusu Japonya’nın, Batı’ya yaklaşmasına yol açtı. Güney Kore ile Japonya, ABD ile ortak tatbikatlar düzenledi ve Pyongyang idaresinin füzelerine karşı kendi füzelerini ateşledi.

Yarımada yakınlarına uçak gemisi konuşlandıran ve son model savaş uçaklarını tatbikat için Güney Kore’ye gönderen ABD, Doğu Asya’daki varlığını tahkim etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir