Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, “Ocak-Haziran” ve “Temmuz-Aralık” olmak üzere yılda 2 defa belirlenen kıdem tazminatı tavanının 2022 yılında ne kadar olacağı geçtiğimiz günlerde belirlendi. Rastgele bir iş kontratının kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt fiyat meblağında kıdem tazminatı ödeniyor.

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR OLDU?

Mevcut taban fiyatla birlikte minimum ücretlinin kıdem tazminatı tavanı 10 bin 8 lira olacak.

Örneğin; 10 yıl boyunca çalıştığı iş yerinde ayrılmak durumunda kalan çalışana kıdem tazminatı olarak 100 bin 080 lira ödenecek.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Kıdem tazminatı ve tazminata ait kararlar 1475 Sayılı İş Kanunun 14. Hususu ile 4857 Sayılı İş Kanunda açıkça düzenlenmiştir. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatına hak kazanabilmek için temel kural, çalışanın patron tarafından işten çıkarılmasıdır. Lakin birtakım özel durumlarda da kıdem tazminatı alınabilmektedir. (Askerlik, sıhhat durumunun çalışmaya pürüz olması ya da bayan çalışanların evlenmesi)

Herhangi bir iş kontratının kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt fiyat fiyatında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan mühletler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında çalışana ödenen fiyatın yanı sıra, kendisine tertipli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, nizamlı olmak şartıyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt meblağları dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı fiyatı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sonlandırılmıştır.

Çalışana; her bir yıl için, 30 günlük (aylık brüt ücret) tazminat ödeniyor. Toplam tazminat meblağı da, çalışanın son aldığı aylık brüt fiyatın, o iş yerinde çalıştığı yıl mühleti ile çarpılması ile bulunuyor. Fiyatın içinde yer alan; yol yardımı, yemek, ikramiye, prim üzere tüm ödemeler de tazminat hesabına katılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir