İstanbul Eczacı Odası Başkanı’ndan “kur düzenlemesi” yorumu: İlaca erişimde bir kısım rahatlama olacaktır ama sorunu temelden çözmek lazım

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, ilaç fiyatlarına dün gece yapılan güncellemenin olumlu tesiri olacağını fakat üreticileri ve firmaları ne kadar tatmin edeceğinin vakitle görüleceğini söyledi. Özcan, “İlaca erişimde bir kısım rahatlama olacaktır fakat, sorunu temelden çözmek lazım” dedi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, Resmi Gazete’de dün yayınlanarak yürürlüğe giren, “Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı” ile ilgili konuştu.

“Muslukların ne kadar açılacağını göreceğiz”

İlaçlara erişimde devir dönem düşünceler yaşandığını belirten Özcan, “İlaç yoklukları çok önemli boyutlara ulaşmıştı, biliyorsunuz. Bunun sebebi de ilaç, üretici ya da ithal eden firmaların maliyet gerekçesiyle, ithal etmemesi ya da üretmemesi, üretememesi nedeniyle oluyor. Önemli manada da bu yoklukları, biz de vatandaşla birlikte yaşıyorduk. Dün gece bir güncelleme yaptı bakanlık, Resmi Gazete’de yayınlandı. Aşikâr bir oranda ilaç fiyatlarını güncelledi. Bu perşembeden itibaren yürürlüğe girecek. Ancak bunun tam da bu üretici ve ilaç firmalarını ne kadar tatmin edeceği konusunu daima birlikte yaşayarak göreceğiz. Onlar maliyetleri karşılandığı sürece, ilaçları göndereceklerdir. Yani muslukların ne kadar açılacağını aslında önümüzdeki günlerde göreceğiz. Zira hâlâ dövize bağımlılıkla alakalı, hesapla yürüyor bu işler. Hâlâ ortada büyük bir makas açıklığı var. Hani yarın öbür gün iki ay sonra, bir ay sonra ne olacağını hiçbirimiz öngöremeyiz. Artık İŞKur’un güncellemesinden, yani birden fazla güncellenmesiyle çözülebilecek durum da değil aslında. Hesaplamanın, ilaç fiyatları belirleme yolunun büsbütün değişmesi lazım. Dövize endekslilikten çıkılması lazım. Zira dediğim üzere dövizdeki yüksek orandaki oynamalar bu noktaya getiriyor bizi. Geçen yılki, o Eylül-Ekim ayında yaşadığımız döviz yükselmelerinden sonra kesim iflah olmadı açıkçası” diye konuştu.

“Nöbetçi eczanelerimizde sıra oluyor”

Ani bir değişim beklemediklerini öngören Özcan, “Şu an itibariyle bir rahatlama olmadı, 00.00’dan itibaren geçerli olacak. Çok kolay diyebileceğimiz ilaçlar, çocuklara yönelik antibiyotikler, çokça reçete edilen ağrı kesici, ateş düşürücü şurupları, kulak damlaları, diyabet ilaçları, soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar, bunların yetişkin versiyonlarında şuan meşakkat bulunuyor. İlaca ulaşımda rahatlama ne kadar bir vakitte müddetle olur, bizler de bilemiyoruz. Nöbetçi eczanelerimizde sıra oluyor. Yani yoğunluk oluyordu zira, bu ilaçlar bulunamadığı için, bir nöbetçi eczanede bulamayan hasta başkasına tek tek geziyor. Kuyruk, yoğunluk oluşturuyor. Hatta telefonlarla aranıyoruz nöbetlerde. İstanbul’un pek çok noktasındaki, tahminen tüm nöbetçi eczaneleri sırayla arayıp ilaç soruyor hastalar. Bunun temel sebebi, nöbetçi eczanenin az olması değil. Büsbütün ilaç yokluklarıyla alakalı, bütün bir sene biz hizmeti tıpkı biçimde, tıpkı sayıda nöbetçi eczaneyle verdik. Daha evvel hiçbir düşünce yaşamazken, ilaç yokluğu olduğu için bu düşünceyi yaşıyoruz. Hatta tekrar dün, yeni bir kılavuz yayınladı bakanlık. Nöbetçi eczanelerin sayısının artırılmasıyla alakalı ancak, tabi aslında bu olaya tahlil getirmeyecek. Sorunun kaynağı aslında ilaç yokluğu olduğu için sıkıntıya tahlil getirmeyecek” dedi.

“Büyük bir risk barındırıyor”

İleriye dönük kısa vadeli bir rahatlama olabileceğini söyleyen Pınar Özcan, şöyle konuştu:

“Şimdi dün bir güncelleme yapıldı. İlaca erişimde bir kısım rahatlama olacaktır fakat, sorunu temelden çözmek lazım, ilaç fiyat kararnamesini yine düzenlemezsek bu dövize endekslilikten çıkmazsak, döviz dalgalanmasının ezaları tabi ki çok büyür. Tekrar dediğim üzere artık dün kur güncellendi 10.76 oldu 1 Euro ilaç için, 10.76 TL oldu lakin, olağan kur tekrar yaklaşık 19 TL civarında geziyor. Bu hala neredeyse iki katına yakın bir şey demek. Boşluk ve fark demek. Bu tabi ki tekrar risk var diyor. Büyük bir risk barındırıyor. Bu büsbütün dediğim üzere, sistemin değiştirilmesi gerekliliğinin en kıymetli göstergesidir.”


TIKLAYIN – Resmi Gazete’de yayımlandı: İlaç fiyatında kur artışı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir