İsmailağa cemaati Yeniden Refah’a çok kızdı: Din düşmanlarını sevindirenler utansın!

Yeniden Refah Partisi’nin 14 Mayıs milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adaylarıyla gireceğini ilan etmesi, AKP’ye yakınlığıyla bilinen dinî yapılanmalardan İsmailağa cemaatinde reaksiyona yol açtı.

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan geçen yıl Ramazan ayında, İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden, ‘Cübbeli Ahmet’ diye bilinen Ahmet Mahmut Meşhur’un iftar davetine katılmıştı. Cemaatin öteki ileri gelenlerinin de katıldığı davetin akabinde, partinin İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Enes Şenel Akarçeşme, Ahmet Mahmut Ünlü ile Erbakan’ın yan yana fotoğrafını paylaşıp “Biat tamam darısı tüm âlimlere” demişti.

Cumhuriyet’in haberine nazaran, cemaatin ‘Fıkıh Heyeti’nin üyelerinden Abdülhamit Türkeri, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Yine Refah Partisi’nin ismini anmadan şöyle yazdı:

“Müslümanlar bir olamazken adamlar onca tezata karşın bir oldular.
Erbakan hocanın her daim dediği üzere “küfür tek millettir”
Din düşmanlarını sevindirenler utansın”

İsmailağa Fıkıh Heyeti’nin bir öteki üyesi Ahmed Polat da, Tekrar Refah’ın kararı için “çok yazık” diye sitem ederken muhalefete Türkeri’nin de paylaşımında yaptığı üzere “din düşmanlığı” ithamında bulundu. Polat, “Herkesin haklı bir nedeni vardır lakin din düşmanlarının iktidar olma ihtimali olan yerde ittifak olunamıyorsa çok yazık!” dedi.

Polat “Allah cumhurbaşkanımıza yardım etsin, onu kaybetmeden değerini bilmeyi nasip etsin” paylaşımında bulundu.

AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’deki en yaygın dinî yapılanmalardan biri haline gelen İsmailağa cemaati, son yıllarda yapılan çabucak her seçim ve referandum öncesi kararını merkezi olarak duyuruyor.
Erdoğan’a, AKP’ye ve Cumhur İttifakı’na bağlılığını her seçim öncesi ilan eden cemaat, 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerle ilgili ise kararını şimdi açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir