Galata Kulesi’ne rant yolu mu açılıyor? AKP yargı engeline takılmadan almak için harekete geçti

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine nazaran AKP, tarihi Galata Kulesi’ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yargı pürüzüne takılmadan almak için harekete geçti. Bu hedefle AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan torba yasa teklifinin içine belediyelerin elindeki tüm kültürel yapıtların Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne evresini mecburî hale getiren bir husus eklendi.

YASALAŞIRSA İSTANBUL’UN SEMBOL YAPILARI VAKIFLAR’A DEVREDİLECEK

TBMM Sanayi Komitesi’nde kabul edilen teklifin yasalaşması halinde Galata Kulesi, Seyahat Parkı, Yerebatan Sarnıcı giriş yapısı ve Talat Paşa Konağı üzere İstanbul’un tarihi binalarının İBB’nin elinden alınıp yargı pürüzüne takılmaksızın Vakıflar’a devredileceği belirtildi.

TÜRGEV, ENSAR ENDİŞESİ

Komisyonda düzenlemeyi eleştiren CHP milletvekilleri, teklifin bu haliyle yasalaşması halinde başta Galata Kulesi olmak üzere kritik tarihi yapıtların TÜRGEV, TÜGVA, ENSAR üzere dernek yahut vakıflara seçimlerden çabucak evvel uzun mühletle kiralanabileceğinden telaş ettiklerini söylediler.

Organize sanayi bölgeleriyle ilgili yasa teklifinin içerisine üstü örtülü tabirlerle konulan unsur, belediyelerle kamu kurumlarının mülkiyetine geçmiş tüm vakıf ve kültür varlıklarının Vakıflar’a geçmesini öngörüyor. Unsurun tekliften çıkarılması için önerge veren CHP milletvekilleri, “Getirilen bu teklifle bilhassa AKP’nin lokal idareleri kaybetmesi sonrasında, belediyelerin uhdesinde bulunan kültürel taşınmazların Vakıflar yoluyla TÜRGEV, TÜGVA yahut ENSAR üzere vakıflara sağlanan imtiyazların devam etmesi amaçlanmaktadır” dedi.

Gerekçede, 2019 yerel seçimleri öncesinde 50’nin üzerinde taşınmazın Vakıflar’a devredildiği de belirtildi.

MAHKEME DEVRE DIŞI KALACAK

2019 seçimlerine yapılan itirazlar üzerine İBB idaresi kayyuma devredilince Galata Kulesi apar topar belediyeden alınıp Kule-i Yer Vakfı ismine tescil edilmişti. Seçimlerin ikinci kere kazanılması üzerine İBB dava açıp kararın yürütmesini durdurdu. Lakin daha sonra Galata Kulesi Kültür Bakanlığı’na bağlandı. İBB, tıpkı teknikle elinden alınan Haliç kıyısındaki tarihi binayı mahkeme kararıyla geri alınca Galata Kulesi ve Seyahat Parkı için emsal oluşturmuştu. Yasa çıkarsa artık mahkeme de devre dışı kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir