Cumhurbaşkanlığı’ndan Tanju Özcan’ın heykel mektubuna cevap

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’nden evvel 18 Nisan’da toplumsal medya hesabından, “Recep Tayyip Erdoğan seçimi bir sefer daha kazanırsa Bolu’nun en görünür yerine devasa bir Erdoğan heykeli dikeceğim.” paylaşımında bulundu.

Bolu Belediye Meclisinin haziran ayı birinci toplantısında, AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Kamuran Avcı ve MHP’li meclis üyeleri Fatih Silin ve Necdet Çakır, Lider Özcan’ın kelamını tutması gerektiğini hatırlattı.

ERDOĞAN’A MEKTUP YAZDI

Başkan Özcan, kelamını tutacağını açıklayarak, yaşayan bir kişinin heykelinin yapılması için evvel o kişinin istek göstermesi gerektiğini belirtip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı. Özcan’ın Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği mektupta “Seçim öncesinde, seçimi kazanmanız halinde, Bolu’ya heykelinizi dikme kelamı vermiştim. Bu kapsamda yaşayan birinin heykelinin dikilmesi için, şahıstan muvafakat alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Sözümü yerine getirebilmem için heykelinizin üretimi konusunda sizden muvafakat talep etmekteyim. Hürmetlerimle arz ederim.” sözleri yer aldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN MEKTUBA YANIT GELDİ

Özcan’ın mektubuna Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla karşılık geldi. Karşılık mektubunda Erdoğan, Bolu’ya yapılması planlanan heykeline onay vermedi. Mektupta, bahsin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edildiği belirtilerek, şu tabirlere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız devlet adamlarının heykelleriyle değil, hizmetleriyle anılması gerektiği konusunu vurgu yaparak, heykelin imaline muvafakatlerinin bulunmadığın ve yapılması düşünülen heykel masrafı meblağında gereksinim sahibi Bolulu vatandaşlarımıza yardım yapılmasının daha yerinde olacağını tensip buyurmuşlardır.”

ÖZCAN: GEREKSİNİM SAHİPLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan konuya ait yaptığı yazılı açıklamada, “Seçimlerden evvel verdiğimiz kelam üzerine geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanına mektup göndererek, muvafakat istedik. Lakin kendileri heykele harcanacak paranın muhtaçlık sahiplerine dağıtılmasını ve heykel yapılmamasını uygun gördüler. Biz esasen bugüne kadar muhtaçlık sahibi vatandaşlarımıza adil biçimde yardımda bulunduğumuz üzere bu heykele harcanacak parayı da tekrar adil bir biçimde muhtaçlık sahiplerine ulaştıracağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir