Çin’den ABD’ye yakın markaj: Pekin üs kurmak için Küba ile anlaştı

Çin’in, ABD ile ilgili casusluk faaliyetleri yürütebilmek için Küba’da üs kurmak üzere Havana idaresiyle prensipte anlaştığı sav edildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, “yüksek derecede zımnî istihbarata aşina ABD’li yetkililere” dayandırdığı haberinde, Çin’in, Küba’da elektronik bir kapalı dinleme tesisi kurmak üzere Havana ile saklı muahedeye vardığı öne sürüldü.

Buna nazaran Çin istihbarat servisleri, ABD’nin Florida eyaletinden yaklaşık 100 mil (161 kilometre) uzaklıktaki Küba’da zımnî bir dinleme tesisi kurarak, ABD’nin birçok askeri üssünün bulunduğu güneydoğu eyaletlerindeki e-posta, telefon görüşmeleri ve uydu mesajları üzere elektronik irtibatın yanı sıra gemi trafiğini de izleyebilecek.

Bunun karşılığında ise Çin, nakit ıstırabı çeken Küba’ya “birkaç milyar dolar” ödeyecek. WSJ haberinde iki ülkenin bu çerçevede “prensipte” mutabakata vardığı sav edildi.

Haberde ayrıyeten Pekin-Havana çizgisindeki bu gelişmenin Joe Biden idaresini alarma geçirdiği ileri sürüldü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, bu haberle ilgili özel yorum yapmaktan kaçınsa da Çin’in ABD dahil dünya çapında askeri gayeler için kullanılabilecek altyapı yatırım faaliyetlerinde bulunduğunun farkında olduklarını söyledi.

Kirby, Çin’in bu üzere faaliyetlerini yakından izlediklerini ve buna karşı koymak için de gerekli adımları hem ABD’de hem de dünya genelinde attıklarını belirtti.

Son periyotta ABD-Çin ilişkileri

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan hava alanına giren “casus” balonun vurularak düşürülmesiyle tırmanan kriz nedeniyle şubatta Çin’e yapmayı planladığı ziyareti iptal etmişti.

Kriz yüzünden diplomatik bağlar büyük ölçüde kesilirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış Bağlantılar Kurulu Ofisi Yöneticisi Vang Yi, 10-11 Mayıs’ta Avusturya’nın başşehri Viyana’da yaptıkları görüşmede bağlantıları yine kurma konusunda adım atmıştı.

Kirby, Çin ile bağlantı kanallarını açık tutmak istediklerini belirterek, bu hafta Çin’i ziyaret eden üst seviye iki ABD’li diplomatın Çinli yetkililerle “iyi ve faydalı” görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirmişti.

Blinken’ın bu ay sonunda Pekin’i ziyaret edeceğiyle ilgili haberlere Kirby, yakın gelecekte Çin’e yapılacak ziyaretlerle ilgili bilgi paylaşacaklarını düşündüğünü söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir