Almanya’da kâbusun yeni adı: AfD… Şansölye Scholz’a soğuk duş!

Almanya’da AfD paniği büyüyerek devam ediyor.

İslam ve göç karşıtı sağ popülist parti ‘Almanya için Alternatif’ (AfD) yükselişini sürdürüyor.

Almanya kamu radyo televizyon kurumu ARD’nin nizamlı biçimde yaptırdığı DeutschlandTrend anketine göre, parti kritik eşiği aştı.

Söz konusu habere nazaran, AfD’nin oy oranı birinci kere yüzde 20’ye ulaştı.

DeutschlandTrend anketine nazaran, önümüzdeki Pazar günü seçim yapılırsa AfD oyların yüzde 20’sini alabiliyor.

ŞANSÖLYE SCHOLZ’U GERİDE BIRAKTILAR

Başka bir deyişle parti bu oy oranı ile iktidarda olan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyonunun Başbakan’ı Olaf Scholz’un partisi SPD’yi geride bırakıyor.

Söz konusu ankete nazaran, düşüş trendinde olmasına karşın Hristiyan Birlik yüzde 28 ile hala birinci parti pozisyonunda.

Geçen hafta Almanya’nın Sonneberg bölgesindeki kaymakamlık seçimini kazanarak bir unsur imza atan AfD, bu sefer de Saksonya-Anhalt eyaletine bağlı Raguhn-Jessnitz kasabasındaki belediye başkanlığı seçiminde muvaffakiyet sağladı…

Ülkedeki ana muhalefeti oluşturan Hristiyan Birlik, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Toplumsal Birlik (CSU) partilerinden oluşuyor.

Başbakan Scholz’un partisi SPD ise yüzde 18 ile ancak üçüncü parti olabiliyor.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) birinci sefer bir mahallî başkanlık kazanmıştı.

Thüringen eyaletine bağlı Sonneberg ilçesi için yapılan lokal yönetim seçiminde, AfD adayı Robert Sesselmann sandıktan yüzde 52.8’le birinci çıktı.

Sonneberg, 56 bin 800 nüfusuyla ufak bir ilçe olsa da Seçim sonucu AfD ve tüm Almanya için sembolik kıymette.

Analistlere nazaran çok sağa ilginin nedenleri ülkeden ülkeye değişse de klâsik siyasetçilerden hayal kırıklığına uğrayan seçmenin tesirli olduğu belirtiliyor.

Avrupa ülkelerinin baş etmenin yollarını aradığı göç konusunda net bir siyaset üretilememesi de nedenlerden biri sayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir